Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

20 11 13 Ciekawostki

Z życia dżdżownic!

Gdy przekopujesz swoja działkę napotykasz dżdżownice. Ich ilość jest zmienna. Od czego zależy? Od zasobności ziemi w materię organiczna, od ilości zgniłych resztek roślin, ale także od właściwych stosunków wodnych – wilgotnościowych.

Nie może być zbyt mokro – dżdżownice się duszą i giną, nie może też być za sucho – nie mają co jeść, wszystko jest suche i twarde, a jej skóra, gdy jest sucha, przestaje oddychać – dżdżownice giną. Miejsca w których są utrzymywane dżdżownice najlepiej gdyby miały strefy bardziej mokre i nieco suchsze.

z_zycia_dzdzownic_20_11_2013

Dżdżownice nie lubią za dużo wody
Właściwie w samej glebie nie ma zwierzątek większych od dżdżownicy, a które tak bardzo byłyby od ziemi, jej składu, stanu i zasobności, zależne.
A jakie korzyści z obecności dżdżownic w ziemi odnosi sama gleba i roślina?
Dżdżownica, jak każde zwierzę w trawieniu swego pokarmu wykorzystuje bakterie i różnego rodzaju drobnoustroje. To one wypełniają jej przewód pokarmowy. To one są również wydalane na zewnątrz wraz z odchodami. Można powiedzieć o swoistej taśmie oczyszczającej ziemię z patogenów i niekorzystnych dla roślin bakterii, drobnoustrojów i grzybów – to przewód pokarmowy dżdżownicy. Na koniec w glebie pozostają i dominują te właśnie mikroorganizmy wydalane przez dżdżownice.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dżdżownica łatwo mogłaby ulec zagładzie – tj. zaatakowaniu przez chorobotwórcze patogeny glebowe, i mogłaby szybko zginąć.
Tak jednak się nie dzieje. Dlaczego? przycisk_zobacz
Po prostu, potrafi się obronić. Jak to czyni? Z jednej strony poprzez wydzieliny gruczołów przewodu pokarmowego, a z drugiej strony wydzieliny gruczołów skórnych rozmieszczonych na całej powierzchni jej ciała. Dlatego to takie ważne by cała dżdżownica była mocno wilgotna – mokra. Dlatego to ona sama decyduje i reguluje stan swej skóry.
Dżdżownica przeciskając się pomiędzy grudkami ziemi pozostawia ślad mokrych wydzieliny skórnych oraz grudki swych odchodów. Tam są substancje antybiotykopodobne – biopreparaty, które niszczą drobnoustroje chorobotwórcze czyniąc jednocześnie miejsce dla mikroorganizmów przyjaznych dżdżownicy roślinom.
To tajemnica skuteczności biopreparatów, środków poprawiających właściwości gleby i stymulatorów, uzyskiwanych z hodowli dżdżownic. Jednak do rozpoznania i wykorzystania wszystkich korzyści z przebywania dżdżownic w glebie, jak sądzę, jeszcze daleka droga.

„drWilk”

przycisk_zobacz

przycisk_wiecej

przycisk_powiazane