Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Antifung 20 SL w ochronie roślin

22 05 13 Zieleń miejska

Opis wyników zastosowania preparatu Antifung 20 SL* na wybranych egzemplarzach drzewach iglastych  i liściastych

w ogrodzie dendrologicznym w Orlu.

Cel doświadczenia.

Poprawa kondycji zdrowotnej wybranych roślin (poprawa ich stanu fitosanitarnego) poprzez zastosowanie nawożenia doliściowego, poprawa struktury gleby przez miejscowe dożyźnienie

Opis terenu na którym wykonano doświadczenia.

Miejscem przeprowadzanego doświadczenia był ogród dendrologiczny w Orlu. Jest on położony na Pomorzu Zachodnim, na terenach pochodzenia polodowcowego. Panujący tu klimat charakteryzuje się dużymi dobowymi i rocznymi amplitudami temperatury, ostrą zimą i  suchym latem, średnia opadów na tym terenie wynosi 500-700 mm. W czasie trwania doświadczenia tj. w sierpniu 2006 warunki pogodowe znacznie odbiegały od średnich rocznych i miesięcznych norm opadów dla tego terenu. Zanotowano bowiem wielokrotnie wyższy poziom opadów niż w latach ubiegłych, co istotnie wpływało na ocenę wyników naszego doświadczenia.

Istotna dla oceny wyników doświadczenia jest również charakterystyka panujących warunków glebowych. Ogród dendrologiczny Orle powstał 10 lat temu na gruntach porolnych,  użytkowanych ekstensywnie i obsiewanych przez lata mieszankami paszowymi roślin motylkowych. Teren ogrodu dendrologicznego charakteryzuje się występowaniem w podłożu  bardzo zbitej , słabo przepuszczalnej gleby gliniastej, o znacznej miąższości. Próchnicza warstwa glebowa wytwarza się tu słabo, a jej miąższość, pomimo stosowania różnego rodzaju nawozów i „ulepszaczy”, nie przekracza 10 cm i jest relatywnie płytsza w porównaniu z glebami dobrze wytworzonymi. Można powiedzieć, że swoista równowaga dynamiczna gleby na tym terenie jeszcze się nie ustaliła, a kierunek procesów chemicznych i biologicznych w glebie musi być ciągle kontrolowany i  korygowany. Żyzność, na którą wpływają właściwości fizyczne gleb, przy niedostatecznym ich napowietrzeniu (mimo używania różnego rodzaju preparatów użyźniających) pozostawia tu wiele do życzenia. Brak napowietrzenia ogranicza rozwój bakterii aerobowych. Bytujące w tych warunkach bakterie anaerobowe wolniej rozkładają substancje organiczne, a produkty rozkładu w większych stężeniach stają się toksyczne dla roślin.

Po ulewnych deszczach na powierzchni gruntu miejscami woda stagnuje przez okres do kilku dni, powodując silne niedobory powietrza w gruncie, w efekcie czego w glebie zachodzą procesy gnilne, a na roślinach pojawiają się grzyby i inne szkodniki wtórne.

 

Opis roślin poddanych doświadczeniu.

Doświadczeniem objęto 9 sztuk drzew i 1 krzew, następujących gatunków:

Rododendrony (Rododendron sp. )

Świerk srebrzysty (Piccea pungens)

Jodła koreańska (Abies koreana)

Sosny pięcioiglowe (Pinus cembra) o żółto wybarwionych igłach

Sosna czarna (Pinus nigra)

Sosna zwyczajna (Pinus silvestris)

Dąb czerwony (Quercus rubra)

Jesion żółty (Fraxinus sp.)

Klon palmowy (Acer palmatum)

Klon zwyczajny (Acer platanoides)

Wszystkie drzewa i krzewy były posadzone 5-10 lat temu, a ich wiek nie przekracza 20 lat. Dwa spośród objętych doświadczeniem  drzew były rok  po przesądzeniu. Wszystkie z wybranych do doświadczenia roślin charakteryzowały się nieznanej etymologii zmianami  wybarwienia liści (igieł), plamistością igieł, zwiększoną zamieralnością młodych pędów. Zarówno na powierzchni liści (igieł) jak i pędów występowały grzyby z rodzaju Lophodermium.  Wszystkie wykazywały wyraźnie mniejsze (niż u drzew rosnących w  sąsiedztwie) przyrosty młodych pędów. Na niektórych zaobserwowano szarą pleśń i wzmożone opadanie liści.

 

Materiał i metody.

Doświadczenie przeprowadzono w sierpniu 2006.

Do doświadczenia użyto preparatu Antifung 30 SL – preparatu o działaniu grzybobójczym.

Rośliny podlewano preparatem 4 – krotnie w odstępach siedmiodniowych, w terminach: 05.08.; 12.08; 19.08; 26.08.

Preparat zastosowano w następujących proporcjach: 4 l preparatu rozcieńczono w 6 l wody.

Drzewa zarówno podlewano preparatem, jak i spryskiwano ich koronę,  w proporcji:

– 4/5 rozcieńczonego preparatu podawano drzewu do korzenia;

– 1/5 preparatu używano jako oprysk.

Ilość zastosowanego preparatu uzależniano od wielkości drzew. Drzewa o wysokości do 2 m podlewano 4 litrami rozcieńczonego roztworu; stosowano oprysk z 1 l. Drzewa powyżej 2 m wysokości podlewano 8 lirami roztworu; stosowano oprysk z 2 litrów preparatu, jednorazowo.

Dla lepszej oceny działania preparatu zastosowano próbę kontrolną. Stanowiły ją 2 drzewa – jodły koreańskie (Abies koreana) wys. 2 m,  których nie poddano zabiegom podlewania. Drzewa miały wygląd podobny do drzew poddanych doświadczeniu (szaro wybarwione igły, zamierające pędy, ‘wygłodniała’ postać).

 

Wyniki i dyskusja.

Po 4-krotnim zastosowaniu preparatu Antifung 30 SL, w odstępach 7 dniowych  zaobserwowano wyraźną zmianę wybarwienia igieł drzew u świerka srebrzystego (Piccea pungens), jodły koreańskiej (Abies koreana,), sosny pięcioiglowej (Pinus cembra), sosny czarnej (Pinus nigra) oraz sosny zwyczajnej (Pinus silvestris). U wymienionych drzew nastąpiło wyraźne uaktywnienie chlorofilu i lepsze dożywienie całej rośliny. Procesy zamierania pędów zostały zahamowane. Miesiąc sierpień jest okresem wykształcania się pączków śpiących. Można stwierdzić, że na wszystkich z drzew poddanych zabiegom preparatem Antifung 30 SL pączki śpiące się wykształciły, co świadczy o zahamowaniu procesów zamierania całych roślin.

Porównanie wyglądu drzew poddanych działaniu preparatu Antifung 30 SL z próbą kontrolną pozwoliło zaobserwować wyraźną różnicę w kolorze wybarwienia igieł i ogólnej kondycji zdrowotnej drzew. Na uwagę zasługuje fakt, iż na próbie kontrolnej (2 jodłach) pączki śpiące wykształciły się w ilości ok. 50% mniejszej niż na jodle poddanej doświadczeniu.

Zastosowanie środka antygrzybowego zarówno doglebowo, jak i zewnętrznie – do oprysków, pozwoliło zahamować nekrozy i opadziny liści u rododendronów (Rododendron sp. ), jesiona żółtego (Fraxinus sp.), klona palmowego (Acer palmatum), klona zwyczajnego (Acer platanoides) wywołane chorobotwórczymi grzybami. Rośliny poddane doświadczeniu wyraźnie się wzmocniły i intensywnie wypuszczały młode, zdrowe liście.

Trudno jest ocenić po miesiącu przeprowadzania doświadczenia trwałe zmiany struktury gleby. Niemniej, z całą pewnością poprawie uległa jej aeracja.  Po dokonaniu odkrywki glebowej stwierdzono wyraźny rozrost warstwy korzeni włośnikowych, co świadczy o poprawie napowietrzenia warstwy powierzchniowej gleby. Prawdopodobną przyczyną słabego rozwoju systemu korzeniowego, oprócz słabej przepuszczalności wody i niedoborów powietrza glebowego, było również wtórne, pojawienie się w glebie patogennych grzybów. Duża miejscowa wilgotność gleby przy zastosowaniu miejscowym silnych użyźniaczy (jak to miało miejsce na terenie przeprowadzonego doświadczenia) również przyczyniły się do zahamowania rozrostu systemu korzeniowego. Wokół drzew zablokowane były również procesy humifikacyjne powierzchniowej warstwy gleby. Preparat Antifung 30 SL w naturalny i nieinwazyjny sposób pozwala uaktywnić humifikację i  przywrócić równowagę roślin, uruchamiając  jej naturalną odporność, jest  bowiem naturalnym biohumusem neutralizującym działanie chorobotwórczych grzybów. W warunkach naszego doświadczenia działanie grzybobójcze preparatu zdaje się być bardzo wyraźne przy ocenie stanu zdrowotnego roślin.

Jak wspomniano we wstępie warunki glebowe na omawianym terenie wymagają zastosowania takich środków, które glebę dożyźnią poprzez wzbogacenie jej w składniki pokarmowe, jak również poprawią jej właściwości fizyczne. Żadne preparaty chemiczne nie mogą tych celów osiągnąć. Doskonałe wydają się w tym przypadku nawozy naturalne, a środek ANTIFUNG 30 SL jest z całą pewnością do osiągnięcia tego celu doskonały i bezpieczny.

Trudna w ocenie jest trwałość zmian w podłożu zaobserwowanych po okresie przeprowadzenia doświadczenia, ponieważ (jak wspomniano we wstępie) układ dynamiczny gleby nie jest tu jeszcze w stanie równowagi dynamicznej. Wydaje się celowe stosowanie preparatu przez dłuższy okres czasu, tak ażeby rośliny wzmocnione, z pobudzonym do rozwoju systemem korzeniowym same mogły współuczestniczyć w kształtowaniu prawidłowej struktury gleby.

 

„drWilk”

 

*Antifung 20 SL jest już wycofany z produkcji z powodu utraty terminu ważności rejestracji. W jego miejsce może być z powodzeniem stosowany „WSPOMAG” lub „Eko Użyźniacz”